Appointment Changes

Appointments are entered in the order they are announced. 

View the complete list of 2016-2017 appointments.

Ministerial status codes

 DM Diaconal Minister  DR Retired Diaconal Minister  AM Associate Member  RA Retired Associate Member
 PD Provisional Deacon  FD Deacon in Full Connection  RD Retired Deacon
in Full Connection
 PE Provisional Elder
 RP Retired Provisional Member  FE Elder in Full Connection  RE Retired Full Elder  FL

Full-time Local Pastor

 PL Part-time Local Pastor  RL Retired Local Pastor  AF Affiliate Member  DC Deaconess
 LM Certified Lay
Minister
 HL Honorable
Location
 OA Associate member
of another annual conference
 OD Deacon member of another annual conference
 OE Elder member of another annual conference  OP Provisional member of another annual conference  OF Full member of
other denomination - approved
 OR Retired member of other annual conference
 DA District superintendent assignment            

   


Beth Menhusen (FL)

From: No appointment
To: Lincoln Christ, associate-ConnectioNPoint
To District: Blue River
Date Announced: 05-25-2017
Date of Move: 07-01-2017

Bill Linde (PL)

From: Kanorado, 1/2 time
To: Elgin, 1/2 time
From District: Hays
To District: Elkhorn Valley
Date Announced: 05-25-2017
Date of Move: 07-01-2017

Dale Thiele (RA)

From: Fulton 1/4 time
To: Salem, 1/4 time
From District: Five Rivers
To District: Five Rivers
Date Announced: 05-25-2017
Date of Move: 07-01-2017

Richard Haden (FE)

From: Ness City-Bazine
To: Prairie Home-Alvo, 1/4 time
From District: Hays
To District: Blue River
Date Announced: 05-25-2017
Date of Move: 07-01-2017

Brandon Krumme (DA)

From: No assignment
To: DeWitt-Swanton-Plymouth-Daykin, 1/4 time
To District: Blue River
Date Announced: 05-22-2017
Date of Move: 07-01-2017

Cathy Burchett (PL)

From: DeWitt-Swanton, 1/2 time
To: No appointment
From District: Blue River
Date Announced: 05-22-2017
Date of Move: 07-01-2017

Darlene Sheffer (FL)

From: Paradise-Waldo
To: Little River
From District: Hays
To District: Hutchinson
Date Announced: 05-22-2017
Date of Move: 07-01-2017

David Daire (PL)

From: Delphos-Glasco, 3/4 time
To: Republic, 1/2 time
From District: Salina
To District: Salina
Date Announced: 05-22-2017
Date of Move: 07-01-2017

David Lucas (PL)

From: No appointment
To: Wathena-Troy, 3/4 time
To District: Topeka
Date Announced: 05-22-2017
Date of Move: 07-01-2017

Dorothy Ellsworth (FL)

From: Grenola-Moline, 1/2 time
To: Osborne-Alton
From District: Parsons
To District: Hays
Date Announced: 05-22-2017
Date of Move: 07-01-2017

Ed Millican (OR)

From: Douglas-Burr, 1/2 time
To: DeWitt-Swanton-Plymouth-Daykin, 1/2 time
From District: Blue River
To District: Blue River
Date Announced: 05-22-2017
Date of Move: 07-01-2017

Insung Kim (OE)

From: No appointment
To: Mullen-Tryon, 1/2 time
To District: Great West
Date Announced: 05-22-2017
Date of Move: 07-01-2017

Justin Lefto (FE)

From: Wichita Pleasant Valley
To: Benton
From District: Wichita West
To District: Wichita East
Date Announced: 05-22-2017
Date of Move: 07-01-2017

Pat Norris (FE)

From: Schuyler-Rising City-Brainard
To: Milligan-Fairmont, 1/2 time
From District: Prairie Rivers
To District: Prairie Rivers
Date Announced: 05-22-2017
Date of Move: 07-01-2017

W. Stacy Ellsworth (FL)

From: Howard-Severy
To: Paradise-Waldo
From District: Parsons
To District: Hays
Date Announced: 05-22-2017
Date of Move: 07-01-2017

Patrick McReynolds (LM)

From: Dennis, 1/4 time
To: Dennis-Thayer, 1/4 time
From District: Parsons
To District: Parsons
Date Announced: 05-16-2017
Date of Move: 07-01-2017

Sangyeop Han (OE)

From: Pittsburg Love Korean, 1/2 time
To: Altamont-Mound Valley, 3/4 time
From District: Parsons
To District: Parsons
Date Announced: 05-16-2017
Date of Move: 07-01-2017

Aaron Wallace (FL)

From: Asbury Associate West Campus
To: No Appointment
From District: Wichita West
Date Announced: 05-15-2017
Date of Move: 04-16-2017

Amos McCarthy (OE)

From: No appointment
To: Newton Eastside-Newton First-Walton
To District: Hutchinson
Date Announced: 05-15-2017
Date of Move: 07-01-2017

Beverly Russell (FL)

From: Mitchell-Melbeta
To: Retirement
From District: Great West
Date Announced: 05-15-2017
Date of Move: 07-01-2017

Bill Gepford (FE)

From: Tonganoxie
To: Fremont First
From District: Kansas City
To District: Missouri River
Date Announced: 05-15-2017
Date of Move: 07-01-2017

David Benavides (DA)

From: Rock, 1/4 time
To: Rock-Potwin, 1/2 time
From District: Wichita East
To District: Wichita East
Date Announced: 05-15-2017
Date of Move: 07-01-2017

Dennis Wheeler (FL)

From: Fremont Calvary-Hooper, 1/2 time
To: Fremont Calvary-Hooper-Schuyler
From District: Missouri River
To District: Missouri River
Date Announced: 05-15-2017
Date of Move: 07-01-2017

Galen Crippen (FL)

From: Osborne-Alton
To: Sharon Springs
From District: Hays
To District: Hays
Date Announced: 05-15-2017
Date of Move: 07-01-2017

Jaime Farias (FE)

From: Laurel-Logan Center
To: Dakota City-Homer, 3/4 time
From District: Elkhorn Valley
To District: Elkhorn Valley
Date Announced: 05-15-2017
Date of Move: 07-01-2017

Jeff Lee (FL)

From: Aulne-Florence
To: Aulne
From District: Hutchinson
To District: Hutchinson
Date Announced: 05-15-2017
Date of Move: 07-01-2017

Joshua Johnson (FL)

From: Little River
To: Worden
From District: Hutchinson
To District: Five Rivers
Date Announced: 05-15-2017
Date of Move: 07-01-2017

Libby Oberdorf (PE effective 6/8/17)

From: Wathena-Troy
To: Osage City
From District: Topeka
To District: Flint Hills
Date Announced: 05-15-2017
Date of Move: 07-01-2017

Mark Maschger (PL)

From: Blue SPrings Church of the Resurrection, associate, 1/4 time
To: No appointment
From District: Kansas City
Date Announced: 05-15-2017
Date of Move: 07-01-2017

Melissa Gepford (PD)

From: Tonganoxie Associate - Curriculum Development/Consultation, 1/4 time
To: Fremont First Associate, 3/4 time - Curriculum Development/Consultation, 1/4 time
From District: Kansas City
To District: Missouri River
Date Announced: 05-15-2017
Date of Move: 07-01-2017

Nick Marsh (PL)

From: Winchester-Nortonville New Covenant, 1/2 time
To: No appointment
From District: Topeka
Date Announced: 05-15-2017
Date of Move: 07-01-2017

Roger Frederick (RL)

From: Camp Creek-Lancaster, 1/2 time
To: No appointment
From District: Topeka
Date Announced: 05-15-2017
Date of Move: 07-01-2017

Sue Talbot (RA)

From: Burdick 1/4 time
To: Burdick-Florence 1/2 time
From District: Hutchinson
To District: Hutchinson
Date Announced: 05-15-2017
Date of Move: 07-01-2017

Duncan Ibuuri (OE)

From: Sharon Springs
To: Quinter-Grinnell
From District: Hays
To District: Hays
Date Announced: 05-10-2017
Date of Move: 07-01-2017

Hyunsook Kim (PL)

From: Thayer, 1/4 time
To: Buffalo-High Prairie-Altoona, 1/2 time
From District: Parsons
To District: Parsons
Date Announced: 05-10-2017
Date of Move: 07-01-2017

Myung Jin "Jimmy" Yoo (PL)

From: Buffalo-High Prairie-Altoona, 1/2 time
To: No appointment
From District: Parsons
Date Announced: 05-10-2017
Date of Move: 07-01-2017

Ron Bell (PL)

From: Waverly-Prairie View, 1/2 time
To: Lenexa First Associate, 1/2 time
From District: Five Rivers
To District: Kansas City
Date Announced: 05-10-2017
Date of Move: 07-01-2017

Andrew Mitchell (DA)

From: No assignment
To: Topeka University, 1/2 time
To District: Topeka
Date Announced: 05-08-2017
Date of Move: 07-01-2017

Hollis Patterson (PL effective 7-1-17)

From: No appointment
To: Ellis-Odell, 1/2 time
To District: Blue River
Date Announced: 05-08-2017
Date of Move: 07-01-2017

Jeff Thurman (FE)

From: Benton
To: Ashland
From District: Wichita East
To District: Missouri River
Date Announced: 05-08-2017
Date of Move: 07-01-2017

Jerred Haydock (FL)

From: Harper-Argonia
To: No Appointment
From District: Wichita West
Date Announced: 05-08-2017
Date of Move: 05-07-2017

Jim Akins (RE)

From: No appointment
To: Frankfort
To District: Flint Hills
Date Announced: 05-08-2017
Date of Move: 07-01-2017

Kevin Rea (OE)

From: No appointment
To: Hiawatha Trinity-Powhattan, 3/4 time and Forest Park, 1/4 time
To District: Topeka
Date Announced: 05-08-2017
Date of Move: 07-01-2017

Michelle Byerly (PE effective 6-8-17)

From: University of Kansas Medical Center
To: Bassett-Springview
From District: Kansas City
To District: Elkhorn Valley
Date Announced: 05-08-2017
Date of Move: 07-01-2017

Ralph Jarboe (RE)

From: Miltonvale-Mt. Liberty, 1/4 time
To: Miltonvale-Glasco, 1/2 time
From District: Salina
To District: Salina
Date Announced: 05-08-2017
Date of Move: 07-01-2017

Stephen Holmes (PL)

From: Lindsborg Trinity
To: Barnes-Agenda, 1/2 time
From District: Salina
To District: Salina
Date Announced: 05-08-2017
Date of Move: 07-01-2017

Tyler Kaufmann (FE effective 6-8-17)

From: Lenexa First, Associate
To: Lawrence First, Associate
From District: Kansas City
To District: Five Rivers
Date Announced: 05-08-2017
Date of Move: 07-01-2017

Cesar Rodriquez (FL)

From: Omaha Dietz Memorial-Papillion St. Paul's
To: Papillion St. Paul's
From District: Missouri River
To District: Missouri River
Date Announced: 05-05-2017
Date of Move: 07-01-2017

Mark Richardson (RE)

From: No appointment
To: Omaha Dietz Memorial, 1/2 time
To District: Missouri River
Date Announced: 05-05-2017
Date of Move: 07-01-2017

Changsu Kim (FE)

From: Worden
To: Tonganoxie
From District: Five Rivers
To District: Kansas City
Date Announced: 05-04-2017
Date of Move: 07-01-2017

Page 1 of 4 1 2 3 4 next