Appointment Changes

 appts

Appointments are entered in the order they are announced. 

View the complete list of 2021-2022 appointments as of May 28, 2021.

GCFA Status Abbreviations
 AF Affiliate Member  AM Associate Member  DA District superintendent assignment  DC Deaconess
 DM

Diaconal Minister

 DR Retired Diaconal Minister  FD Deacon in Full Connection  FE Elder in Full Connection
 FL Full-time Local Pastor  FM Full Member  LM Certified Lay Minister  OA Associate member of another annual conference
 OD Deacon member of another annual conference  OE Elder member of another annual conference  OF Full member of other denomination - approved  OP Provisional member of another annual conference
LFT Member serving less than full time  PD Provisional Deacon  PE Provisional Elder  PL Part-time Local Pastor
 PM Probationary Member  RA Retired Associate Member  RD Retired Deacon in Full Connection  RE Retired Elder in Full Connection
 RL Retired Local Pastor  RM Retired Member  RP Retired Provisional Member  SP Student Local Pastor
 SY Supply            

 

Great Plains Internal Status Codes
 CC Certified Candidate  DI Discontinued  FLR Retired Local Pastor serving full-time  HL Honorable Location
 HR Honorable Location Retired  NL Local Pastor approved for license, not appointed  OAR Retired Associate Member of another annual conference ODR Retired Deacon Member of another annual conference
OER Retired Elder Member of another annual conference or Methodist denomination  OR Retired Member of another annual conference  PLR Retired Local Pastor serving part-time  TO Transfer membership to other annual conference
 WI Withdrawal from ministerial office            

 


Dayna Hauschild (FD)

From: Central Kansas Mental Health Center
To: High Plains Mental Health Center
From District: Salina
To District: Hays
Date Announced: 01-18-2022
Date of Move: 01-01-2022

Lydia Kim (FL)

From: No Appointment
To: Church of the Resurrection
To District: Kansas City
Date Announced: 01-14-2022
Date of Move: 02-01-2022

Nancy Brown (PLR)

From: Howard
To: Retirement
From District: Parsons
Date Announced: 01-13-2022
Date of Move: 02-01-2022

David Eckert (DA)

From: Elkhart-Richfield (1/4 Time)
To: Elkhart-Richfield (1/2 Time)
From District: Dodge City
To District: Dodge City
Date Announced: 01-10-2022
Date of Move: 01-01-2022

Mark Hendrickson (PL)

From: Extension Ministry - Kansas Wesleyan University Chaplain
To: No Appointment
From District: Salina
Date Announced: 01-04-2022
Date of Move: 01-01-2022

Bryan McBride (DA)

From: No Assignment
To: Westmoreland - Olsburg
To District: Flint Hills
Date Announced: 12-14-2021
Date of Move: 02-01-2022

Claude Shue (DA)

From: No Appointment
To: Parsons: Faith - Sycamore (1/2 Time)
To District: Parsons
Date Announced: 12-13-2021
Date of Move: 01-01-2022

Dustin Lampe (DA)

From: Angola - Valeda (1/4 Time)
To: Neodesha (1/2 Time)
From District: Parsons
To District: Parsons
Date Announced: 12-13-2021
Date of Move: 01-16-2022

Keith Schadel (RE)

From: Potwin (1/4 Time)
To: No Appointment
From District: Wichita East
Date Announced: 12-13-2021
Date of Move: 12-31-2021

Shelly Petz (FE)

From: Clergy Wellness Consultant (1/4 Time)
To: Clergy Welleness Consultant (1/2 Time)
From District: Hutchinson
To District: Hutchinson
Date Announced: 12-13-2021
Date of Move: 01-01-2022

Kara Hillhouse (OF)

From: Lincoln St. Mark's
To: No Appointment
From District: Blue River
Date Announced: 12-07-2021
Date of Move: 11-28-2021

Nicholas Martozie (PL)

From: Malcolm (DA) (1/4 Time)
To: Malcolm (PL) (1/4 Time)
From District: Blue River
To District: Blue River
Date Announced: 12-07-2021
Date of Move: 12-01-2021

Eldo "Lane" Roberts (DA)

From: Chetopa
To: No Appointment
From District: Parsons
Date Announced: 11-30-2021
Date of Move: 11-07-2021

Faye Wagner (RE)

From: No Appointment
To: Topeka: Pleasant Hill (1/2 Time)
To District: Topeka
Date Announced: 11-29-2021
Date of Move: 01-01-2022

Kara Eidson (FE)

From: Topeka: Pleasant Hill
To: McLouth - Oskaloosa
From District: Topeka
To District: Topeka
Date Announced: 11-29-2021
Date of Move: 01-01-2022

Jamie Norwich McLennan (FE)

From: McLouth - Oskaloosa
To: Retirement
From District: Topeka
Date Announced: 11-18-2021
Date of Move: 12-31-2021

Joseph Moore (PL)

From: Furley (1/2 Time)
To: House of Liberty new church start (1/2 Time)
From District: Wichita East
To District: Wichita East
Date Announced: 11-17-2021
Date of Move: 12-01-2021

Bellarmee Milosi (FL)

From: No Appointment
To: Papillion St. Paul's
To District: Missouri River
Date Announced: 11-10-2021
Date of Move: 10-01-2021

Don Wharton (RA)

From: No Appointment
To: Wichita Central Ave (1/4 Time)
To District: Wichita West
Date Announced: 11-09-2021
Date of Move: 01-01-2022

Stephanie Seth (PE)

From: Chaplain Resident, St. Luke's Hospital, Kansas City
To: Associate Chaplain, Children's Mercy (1/2 Time) and Chaplain, St. Luke's Hospital (1/2 Time), Kansas City
From District: Topeka
To District: Topeka
Date Announced: 11-08-2021
Date of Move: 07-01-2021

Ted Stapleton (FL)

From: Logan - Long Island - Stockton
To: Long Island - Stockton
From District: Hays
To District: Hays
Date Announced: 11-08-2021
Date of Move: 10-22-2021

Ken Keeling (DA)

From: Attica-Zenda (1/2 Time)
To: No Appointment
From District: Wichita West
Date Announced: 10-28-2021
Date of Move: 11-01-2021

Dana Gouge (PL)

From: No Appointment
To: Olathe Health Chaplain, Extension Ministry (1/4 Time)
To District: Kansas City
Date Announced: 10-18-2021
Date of Move: 10-19-2021

Kyle Woodrow (OE)

From: No Appointment
To: Plains - Kismet (1/4 Time)
To District: Dodge City
Date Announced: 10-01-2021
Date of Move: 10-01-2021

Troy Miller (FL)

From: No Appointment
To: Hays First (1/2 Time), Fort Hays Campus Ministry (1/2 Time)
To District: Hays
Date Announced: 10-01-2021
Date of Move: 10-01-2021

Emily Stirewalt (OE)

From: No Appointment
To: Church of the Resurrection
To District: Kansas City
Date Announced: 09-27-2021
Date of Move: 09-20-2021

Jan Todd (FE)

From: Transitional Leave
To: Retirement
From District: Flint Hills
Date Announced: 09-23-2021
Date of Move: 08-15-2021

Pamela Peck (DA)

From: No Assignment
To: Coffeyville: Trinity
To District: Parsons
Date Announced: 09-22-2021
Date of Move: 10-01-2021

Cheryl Somers-Ingersol (FE)

From: Olathe Grace (3/4 Time)
To: No Appointment - Retirement
From District: Kansas City
Date Announced: 09-15-2021
Date of Move: 01-01-2022

Alan Davis (FE)

From: Personal Leave
To: Retirement
From District: Gateway
Date Announced: 09-14-2021
Date of Move: 12-01-2021

Mike Marcus (PD)

From: Lenexa: St. Paul's (1/4 Time)
To: Lenexa: St. Paul's and Reconciliation Services (Full Time)
From District: Kansas City
To District: Kansas City
Date Announced: 09-14-2021
Date of Move: 09-13-2021

John Martyn (RE)

From: Towanda (3/4 Time)
To: No Appointment
From District: Wichita East
Date Announced: 08-17-2021
Date of Move: 08-31-2021

Peter Karanja (OD)

From: No Appointment
To: Omaha Hanscom Park
To District: Missouri River
Date Announced: 07-26-2021
Date of Move: 07-17-2021