Appointment Changes

Appointments are entered in the order they are announced. 

View the complete list of 2019-2020 appointments.

Ministerial status codes

 DM Diaconal Minister  DR Retired Diaconal Minister  AM Associate Member  RA Retired Associate Member
 PD Provisional Deacon  FD Deacon in Full Connection  RD Retired Deacon
in Full Connection
 PE Provisional Elder
 RP Retired Provisional Member  FE Elder in Full Connection  RE Retired Full Elder  FL

Full-time Local Pastor

 PL Part-time Local Pastor  RL Retired Local Pastor  AF Affiliate Member  DC Deaconess
 LM Certified Lay
Minister
 HL Honorable
Location
 OA Associate member
of another annual conference
 OD Deacon member of another annual conference
 OE Elder member of another annual conference  OP Provisional member of another annual conference  OF Full member of
other denomination - approved
 OR Retired member of other annual conference
 DA District superintendent assignment            

   


Kalaba Kapundu (FL)

From: Grand Island Trinity Associate (DA)
To: Grand Island Trinity Associate (FL)
From District: Prairie Rivers
To District: Prairie Rivers
Date Announced: 01-08-2020
Date of Move: 01-01-2020

Jed Linder (FL)

From: No Appointment
To: Lincoln Saint Paul, Associate
To District: Blue River
Date Announced: 12-31-2019
Date of Move: 01-01-2020

Pamela Savery (PL)

From: Hallam-Martell-Roca (DA)
To: Hallam-Martell-Roca (PL)
From District: Blue River
To District: Blue River
Date Announced: 12-31-2019
Date of Move: 01-01-2020

David Upp (RE)

From: Bishop Han Theological Seminary, Malaybalay Philippines
To: Faculty: Wesley College, Mwanza, Tanzania
From District: Hutchinson
To District: Hutchinson
Date Announced: 12-26-2019
Date of Move: 01-01-2020

Juan Garcia (PL)

From: Liberal: Rosa de Saron
To: Retirement
From District: Dodge City
Date Announced: 12-26-2019
Date of Move: 01-01-2020

Scott Evans (FE)

From: Ravenna-Hazard
To: Doniphan-Rosedale
From District: Gateway
To District: Prairie Rivers
Date Announced: 12-11-2019
Date of Move: 01-01-2020

Ginny Atkinson-Hall (DA)

From: No Assignment
To: Greenwich (1/4 time)
From District: Wichita East
To District: Wichita East
Date Announced: 12-04-2019
Date of Move: 01-01-2020

Travis King (FL)

From: Leoti
To: No Appointment
From District: Dodge City
Date Announced: 11-22-2019
Date of Move: 11-30-2019

William G. "Bill" Driver (PL)

From: Garnett-Greeley (1/2 time)
To: Garnett (1/2 time)
From District: Five Rivers
To District: Five Rivers
Date Announced: 11-21-2019
Date of Move: 01-01-2020

Bruce Ferguson (AM)

From: Jerusalem Road Parish Associate (1/4 Time)
To: Jerusalem Road Parish - Keats/Riley Associate (1/2 Time)
From District: Flint Hills
To District: Flint Hills
Date Announced: 11-18-2019
Date of Move: 12-01-2019

Sandy Ferguson (AM)

From: Jerusalem Road Parish
To: Jerusalem Road Parish - Keats/Riley
From District: Flint Hills
To District: Flint Hills
Date Announced: 11-18-2019
Date of Move: 12-01-2019

Tessa Zehring (FE)

From: Doniphan / Rosedale
To: Ralston Trinity
From District: Prairie Rivers
To District: Missouri River
Date Announced: 11-11-2019
Date of Move: 12-01-2019

Francis Stockton (RE)

From: Topeka: St. Peter's (1/2 Time)
To: Lancaster-Camp Creek (1/2 Time)
From District: Topeka
To District: Topeka
Date Announced: 11-05-2019
Date of Move: 11-01-2019

Seth Montgomery (DA)

From: Lancaster-Camp Creek (1/2 Time)
To: No Assignment
From District: Topeka
Date Announced: 10-22-2019
Date of Move: 11-01-2019

Gary Davison (RE)

From: No Appointment
To: St. Francis (1/4 Time)
To District: Hays
Date Announced: 10-15-2019
Date of Move: 10-15-2019

Lenard Maxwell (FE)

From: Hutchinson Trinity
To: No Appointment - Leave of Absence
From District: Hutchinson
Date Announced: 10-15-2019
Date of Move: 01-01-2020

Darren Timberlake (PL)

From: No Appointment
To: Brock / Johnson (1/2 Time)
To District: Missouri River
Date Announced: 10-14-2019
Date of Move: 11-01-2019

James Parrish (OE)

From: No Appointment
To: Bellevue St. James (1/2 Time)
To District: Missouri River
Date Announced: 10-14-2019
Date of Move: 10-01-2019

James Parrish (OE)

From: Bellevue St. James (1/2 Time)
To: Bellevue St. James (Full Time)
From District: Missouri River
To District: Missouri River
Date Announced: 10-14-2019
Date of Move: 11-01-2019

Russell Tompkins (FE)

From: Bellevue St. James
To: Great Plains Conference
From District: Missouri River
Date Announced: 10-14-2019
Date of Move: 10-01-2019

F. Matt Fowler (FE)

From: Ralston Trinity
To: Extension Ministry - Nebraska United Methodist Foundation
From District: Missouri River
To District: Blue River
Date Announced: 09-25-2019
Date of Move: 09-10-2019

Arnie Boyd (DA)

From: No Assignment
To: Enterprise UMC (1/2 time)
To District: Salina
Date Announced: 09-24-2019
Date of Move: 10-01-2019

Daniel Vandenburg (PL)

From: Enterprise (PL)
To: Downs (FL)
From District: Salina
To District: Hays
Date Announced: 09-17-2019
Date of Move: 10-01-2019

John Lewis (PE)

From: St. Francis
To: No appointment
From District: Hays
Date Announced: 09-11-2019
Date of Move: 10-01-2019

Nick Baker (FL)

From: Brock-Johnson (1/2 time)
To: Wayne-Carroll
From District: Missouri River
To District: Elkhorn Valley
Date Announced: 09-03-2019
Date of Move: 09-01-2019

Shin Hyo Lee (OE)

From: Wayne-Carroll
To: No Appointment
From District: Elkhorn Valley
Date Announced: 09-03-2019
Date of Move: 07-01-2019

Anna Borders (FL)

From: Downs UMC
To: No appointment
From District: Hays
Date Announced: 08-26-2019
Date of Move: 10-01-2019

Lauren Baker Thomas (FL)

From: Ext Min - University of Virginia Hospital
To: United Methodist Church of the Resurrection
To District: Kansas City
Date Announced: 08-26-2019
Date of Move: 09-16-2019

Paul Mitchell (RE)

From: No appointment
To: Rossville (1/2 time)
To District: Topeka
Date Announced: 08-26-2019
Date of Move: 09-01-2019

Stephanie Seth (PL)

From: St Luke's Hospital (CPE) Extension Ministry
To: Topeka: First
From District: Topeka
To District: Topeka
Date Announced: 08-26-2019
Date of Move: 09-01-2019

Priscilla Kaimathiri (DA)

From: No appointment
To: Offerle (1/4 time)
To District: Dodge City
Date Announced: 08-07-2019
Date of Move: 08-01-2019

Joel Snyder (DA)

From: No appointment
To: Virgil - Neal (less than 1/4 time)
To District: Flint Hills
Date Announced: 07-12-2019
Date of Move: 07-15-2019

Sang Hak Lee (FE)

From: Belleville
To: Belleville-Agenda
From District: Salina
To District: Salina
Date Announced: 07-12-2019
Date of Move: 08-01-2019

Juan Carlos Veloso (FL)

From: Omaha Grace
To: God's Family 3/4 time, Omaha Grace 1/4 time
From District: Missouri River
To District: Missouri River
Date Announced: 07-02-2019
Date of Move: 07-01-2019

Brian Loy (LP)

From: O'Neill
To: Atkinson, Chambers, O'Neill, Amelia
From District: Elkhorn Valley
To District: Elkhorn Valley
Date Announced: 07-01-2019

Kevin Seuser (DA)

From: No assignment
To: Florence (1/4 time)
To District: Hutchinson
Date Announced: 06-27-2019
Date of Move: 07-01-2019

Claire Clough (PD)

From: No appointment
To: Church of the Resurrection
To District: Kansas City
Date Announced: 06-24-2019
Date of Move: 07-01-2019

Elmer Armijo (OE)

From: Trinity Community UMC
To: New Church Start- Wyandotte County
From District: Kansas City
To District: Kansas City
Date Announced: 06-24-2019
Date of Move: 07-01-2019

Jenice Epp (DA)

From: No Appointment
To: Bassett-Springview
To District: Elkhorn Valley
Date Announced: 06-24-2019
Date of Move: 07-01-2019

Les Ellis (RE)

From: No Appointment
To: Burr-Oak (less than 1/4 time)
To District: Salina
Date Announced: 06-24-2019
Date of Move: 07-01-2019

Roger Hammond (LM)

From: Pauline (1/4 time)
To: No Appointment
From District: Prairie Rivers
Date Announced: 06-24-2019
Date of Move: 07-01-2019

Tom Earhart (PL)

From: No appointment
To: Omaha Living Faith (1/4 time)
To District: Missouri River
Date Announced: 06-24-2019
Date of Move: 07-01-2019

Marshall Larson (DA)

From: No appointment
To: Stull (1/2 time)
To District: Topeka
Date Announced: 06-17-2019
Date of Move: 07-01-2019

Michael Turner (PL)

From: Auburn
To: Auburn and Topeka: Grace (1/2 time)
From District: Topeka
To District: Topeka
Date Announced: 06-17-2019
Date of Move: 07-01-2019

Melissa Byerly (DA)

From: No appointment
To: Winona (1/4 time)
To District: Hays
Date Announced: 06-11-2019
Date of Move: 07-01-2019

Carolyn Tarman (DA)

From: Burdett-Rozel (1/4 time)
To: No assignment
From District: Dodge City
Date Announced: 06-10-2019
Date of Move: 07-01-2019

Stan Basler (ROE)

From: No appointment
To: Caney (1/2 time)
To District: Parsons
Date Announced: 06-10-2019
Date of Move: 07-01-2019

Tamara Holtz (FE)

From: Beaver Crossing - Ebenezer- Utica
To: Hastings Grace UMC
From District: Prairie Rivers
To District: Prairie Rivers
Date Announced: 06-10-2019
Date of Move: 07-01-2019

Jim Helzer (LP)

From: Burns - Cassoday - Leon
To: No appointment
From District: Wichita East
Date Announced: 06-06-2019
Date of Move: 07-01-2019

Shella Choi (FL)

From: Elkhart
To: Elkhart - Richfield
From District: Dodge City
To District: Dodge City
Date Announced: 06-06-2019
Date of Move: 07-01-2019

Page 1 of 7 1 2 3 4 5 ... 7 next