Appointment Changes

Appointments are entered in the order they are announced. 

View the complete list of 2020-2021 appointments.

Ministerial status codes

 DM Diaconal Minister  DR Retired Diaconal Minister  AM Associate Member  RA Retired Associate Member
 PD Provisional Deacon  FD Deacon in Full Connection  RD Retired Deacon
in Full Connection
 PE Provisional Elder
 RP Retired Provisional Member  FE Elder in Full Connection  RE Retired Full Elder  FL

Full-time Local Pastor

 PL Part-time Local Pastor  RL Retired Local Pastor  AF Affiliate Member  DC Deaconess
 LM Certified Lay
Minister
 HL Honorable
Location
 OA Associate member
of another annual conference
 OD Deacon member of another annual conference
 OE Elder member of another annual conference  OP Provisional member of another annual conference  OF Full member of
other denomination - approved
 OR Retired member of other annual conference
 DA District superintendent assignment            

   


Jerry Petering (PLR)

From: Highland-Denton
To: Denton-NEK Multi-County Health Department (Hospice Chaplain, Extension Ministry)
From District: Topeka
To District: Topeka
Date Announced: 05-19-2020
Date of Move: 07-01-2020

Joni Raymond (PL)

From: Vinland (1/2 Time)
To: Retirement
From District: Five Rivers
Date Announced: 05-19-2020
Date of Move: 07-01-2020

Kevin Rea (OE)

From: Hiawatha: Trinity-Powhattan (3/4 Time)
To: Hiawatha: Trinity-Powhattan-Highland (3/4 Time)
From District: Topeka
To District: Topeka
Date Announced: 05-19-2020
Date of Move: 07-01-2020

Melinda Harwood (AM)

From: Oskaloosa-Easton
To: Valley Falls-Coal Creek-Ozawkie
From District: Topeka
To District: Topeka
Date Announced: 05-19-2020
Date of Move: 07-01-2020

Paul Mitchell (RE)

From: Rossville (1/2 Time)
To: No Appointment
From District: Topeka
Date Announced: 05-19-2020
Date of Move: 07-01-2020

Lacey Wheeler (FL)

From: McPherson Associate
To: Marquette
From District: Hutchinson
To District: Hutchinson
Date Announced: 05-15-2020
Date of Move: 07-01-2020

Warren Hett (RE)

From: No Appointment
To: Roxbury (1/2 Time)
To District: Hutchinson
Date Announced: 05-15-2020
Date of Move: 07-01-2020

Sergio Tristan (FE)

From: GBGM Missionary - Argentina
To: Wisconsin Annual Conference
From District: Wichita West
Date Announced: 05-13-2020
Date of Move: 07-01-2020

Lori Miller (PL)

From: Blue Springs-Wymore (1/2 Time)
To: Plymouth-DeWitt-Swanton (1/2 Time)
From District: Blue River
To District: Blue River
Date Announced: 05-12-2020
Date of Move: 07-01-2020

Rachel Stone (DA)

From: No Appointment
To: Blue Springs-Wymore (1/2 Time)
To District: Blue River
Date Announced: 05-12-2020
Date of Move: 07-01-2020

David Benavides (PL)

From: Potwin-Rock (1/2 Time)
To: Rock (1/4 Time)
From District: Wichita East
To District: Wichita East
Date Announced: 05-11-2020
Date of Move: 07-01-2020

Karen Rice Ratzlaff (FE)

From: Transitional Leave
To: Soce Life, Extension Ministry (1/2 Time)
To District: Hutchinson
Date Announced: 05-11-2020
Date of Move: 07-01-2020

Keith Schadel (RE)

From: No Appointment
To: Potwin (1/4 Time)
To District: Wichita East
Date Announced: 05-11-2020
Date of Move: 07-01-2020

Kris Brinlee (AM)

From: Woodbine-Lyona
To: Woodbine-Lyona-Hope
From District: Salina
To District: Salina
Date Announced: 05-08-2020
Date of Move: 07-01-2020

Lu Adams (DA)

From: Carneiro
To: No Assignment
From District: Hutchinson
Date Announced: 05-08-2020
Date of Move: 07-01-2020

Mark Hendrickson (PL)

From: No Appointment
To: Extension Ministry (1/2 Time Associate Campus Minister, Kansas Wesleyan University)
To District: Salina
Date Announced: 05-08-2020
Date of Move: 07-01-2020

Tom Blake (DA)

From: No Assignment
To: Hope (1/4 Time)
To District: Salina
Date Announced: 05-08-2020
Date of Move: 07-01-2020

Geoffrey Iringo (PL)

From: Roxbury United Parish (1/2 Time)
To: Grand Island Trinity (1/2 Time)
From District: Hutchinson
To District: Prairie Rivers
Date Announced: 05-07-2020
Date of Move: 07-01-2020

Stephanie Seth (PL - PE as of 7/1/2020)

From: Topeka First
To: Transitonal Leave
From District: Topeka
To District: Topeka
Date Announced: 05-07-2020
Date of Move: 07-01-2020

Gary Merritt (AM)

From: Madison-Ebenezer-Olpe
To: Retirement
From District: Flint Hills
Date Announced: 05-05-2020
Date of Move: 07-01-2020

Wayne Stephens (FL)

From: Protection
To: Disaffiliation-Withdrawal
From District: Dodge City
Date Announced: 05-05-2020
Date of Move: 07-01-2020

Betty Bouray (DA)

From: No Appointment
To: Webber (1/4 Time)
To District: Salina
Date Announced: 05-04-2020
Date of Move: 07-01-2020

Charles McKinzie (PL)

From: Winfield Grandview (1/2 Time)
To: Winfield Grandview-Derby Madison Ave (1/2 Time)
From District: Wichita East
To District: Wichita East
Date Announced: 05-04-2020
Date of Move: 07-01-2020

Darren Timberlake (FL as of 7/1/2020)

From: Brock-Johnson (1/2 Time)
To: Laurel-Logan Center
From District: Missouri River
To District: Elkhorn Valley
Date Announced: 05-04-2020
Date of Move: 07-01-2020

Elizabeth Carter Ellis (OE)

From: Western N. Carolina Conference
To: Church of the Resurrection/Dir. of KC District Mission Outpost
To District: Kansas City
Date Announced: 05-04-2020
Date of Move: 07-01-2020

Elizabeth Winger Young (PL)

From: Satanta (3/4 Time)
To: Satanta-Hugoton-Rolla (3/4 Time)
From District: Dodge City
To District: Dodge City
Date Announced: 05-04-2020
Date of Move: 07-01-2020

Eric Meyer (OE)

From: Arkansas Annual Conference
To: St. Paul, South Sioux City-Dakota City-Homer
To District: Elkhorn Valley
Date Announced: 05-04-2020
Date of Move: 07-01-2020

Gordon McClure (FL)

From: Abilene Emmanuel
To: Disaffiliation-Withdrawal
From District: Salina
Date Announced: 05-04-2020
Date of Move: 07-01-2020

Jeff Graber (FL)

From: Marquette
To: Halstead
From District: Hutchinson
To District: Hutchinson
Date Announced: 05-04-2020
Date of Move: 07-01-2020

Jeffrey Lee (FL)

From: Aulne
To: No Appointment
From District: Hutchinson
Date Announced: 05-04-2020
Date of Move: 07-01-2020

Marc Riegel (FL)

From: Abilene Emmanuel
To: Disaffiliation-Withdrawal
From District: Salina
Date Announced: 05-04-2020
Date of Move: 07-01-2020

Sarah Jenkins (DA)

From: Chappel-Lodgepole
To: No Appointment
From District: Great West
Date Announced: 05-04-2020
Date of Move: 07-01-2020

Wesley Young (PL)

From: Satanta (1/4 Time)
To: Satanta-Hugoton-Rolla (3/4 Time)
From District: Dodge City
To District: Dodge City
Date Announced: 05-04-2020
Date of Move: 07-01-2020

Lauri R. Bowman Beach (FL)

From: Lyndon
To: Lyndon-Vassar
From District: Five Rivers
To District: Five Rivers
Date Announced: 04-30-2020
Date of Move: 07-01-2020

Julie Freeman (PL)

From: Vassar-Pomona (1/2 Time)
To: Vinland (1/2 Time)
From District: Five Rivers
To District: Five Rivers
Date Announced: 04-29-2020
Date of Move: 07-01-2020

Kathryn Bannister (PL)

From: Fort Hays State Campus Ministry - Hays
To: Honorable Location
Date Announced: 04-29-2020
Date of Move: 07-01-2020

Brad Riley (OE)

From: No Appointment
To: Udall (1/2 Time)
To District: Wichita East
Date Announced: 04-28-2020
Date of Move: 07-01-2020

Michelle Testman (PL)

From: Ozawkie (1/4 Time)
To: No Appointment
From District: Topeka
Date Announced: 04-28-2020
Date of Move: 07-01-2020

Ronald King (RE)

From: No Appointment
To: Mason Memorial (1/2 Time)
To District: Kansas City
Date Announced: 04-28-2020
Date of Move: 07-01-2020

Tim Clevenger (PL)

From: Hope (1/4 Time)
To: No Appointment
From District: Salina
Date Announced: 04-28-2020
Date of Move: 07-01-2020

Dyton Owen (FE)

From: Halstead
To: Independence: First
From District: Hutchinson
To District: Parsons
Date Announced: 04-27-2020
Date of Move: 07-01-2020

Ed Friesen (FE)

From: Derby Madison Ave-Udall
To: Wichita St. Paul's (1/4 Time)
From District: Wichita East
To District: Wichita West
Date Announced: 04-27-2020
Date of Move: 07-01-2020

Earl Haggard (FE)

From: Independence First
To: Cawker City-Glen Elder
From District: Parsons
To District: Salina
Date Announced: 04-22-2020
Date of Move: 07-01-2020

Debra Copple (FL)

From: Olive Crest (1/2 Time)
To: Imperial (Full Time)
From District: Missouri River
To District: Great West
Date Announced: 04-21-2020
Date of Move: 07-01-2020

Jesse (Kent) Griffen (OF)

From: Imperial
To: No Appointment
From District: Great West
Date Announced: 04-21-2020
Date of Move: 04-30-2020

Susan Murithi (OE)

From: Mentor-Gypsum
To: St. Paul, NE
From District: Salina
To District: Prairie Rivers
Date Announced: 04-21-2020
Date of Move: 07-01-2020

Ceciliah Igweta (OE)

From: No Appointment
To: Chappell-Lodgepole-Ovid, CO (3/4 Time)
To District: Great West
Date Announced: 04-20-2020
Date of Move: 07-01-2020

Cynthia Smart (FE)

From: Mason Memorial
To: Minneapolis
From District: Kansas City
To District: Salina
Date Announced: 04-20-2020
Date of Move: 07-01-2020

Grace Gichuru (OE; PE as of 7/1/2020)

From: Cawker City-Glen Elder
To: Gothenburg
From District: Salina
To District: Gateway
Date Announced: 04-20-2020
Date of Move: 07-01-2020

Jacob Keega (OE)

From: No Appointment
To: Big Springs, NE-Julesburg, CO
To District: Great West
Date Announced: 04-20-2020
Date of Move: 07-01-2020

Page 2 of 6 previous 1 2 3 4 5 6 next