Appointment Changes

Dodge City

Appointments are entered in the order they are announced. 

View the complete list of 2020-2021 appointments.

Ministerial status codes

 DM Diaconal Minister  DR Retired Diaconal Minister  AM Associate Member  RA Retired Associate Member
 PD Provisional Deacon  FD Deacon in Full Connection  RD Retired Deacon
in Full Connection
 PE Provisional Elder
 RP Retired Provisional Member  FE Elder in Full Connection  RE Retired Full Elder  FL

Full-time Local Pastor

 PL Part-time Local Pastor  RL Retired Local Pastor  AF Affiliate Member  DC Deaconess
 LM Certified Lay
Minister
 HL Honorable
Location
 OA Associate member
of another annual conference
 OD Deacon member of another annual conference
 OE Elder member of another annual conference  OP Provisional member of another annual conference  OF Full member of
other denomination - approved
 OR Retired member of other annual conference
 DA District superintendent assignment            

   


Wayne Stephens (FL)

From: Protection
To: Disaffiliation-Withdrawal
From District: Dodge City
Date Announced: 05-05-2020
Date of Move: 07-01-2020

Elizabeth Winger Young (PL)

From: Satanta (3/4 Time)
To: Satanta-Hugoton-Rolla (3/4 Time)
From District: Dodge City
To District: Dodge City
Date Announced: 05-04-2020
Date of Move: 07-01-2020

Wesley Young (PL)

From: Satanta (1/4 Time)
To: Satanta-Hugoton-Rolla (3/4 Time)
From District: Dodge City
To District: Dodge City
Date Announced: 05-04-2020
Date of Move: 07-01-2020

Shella Choi (FL)

From: Elkhart-Richfield
To: Erie-Galesburg-St. Paul
From District: Dodge City
To District: Parsons
Date Announced: 04-03-2020
Date of Move: 07-01-2020

Brad Bennett (OE)

From: New Mexico Conference
To: Liberal First
To District: Dodge City
Date Announced: 03-23-2020
Date of Move: 07-01-2020

Tod Anthony (FE)

From: Personal Leave
To: Leoti
From District: Dodge City
Date Announced: 03-12-2020
Date of Move: 07-01-2020

Keith Anglemyer (FL)

From: Liberal First
To: Beloit
From District: Dodge City
To District: Salina
Date Announced: 03-09-2020
Date of Move: 07-01-2020

Charles Nyamakope (OE)

From: Wallace/Maywood
To: Garden City First
From District: Great West
To District: Dodge City
Date Announced: 02-19-2020
Date of Move: 07-01-2020

Tod Anthony (FE)

From: Garden City First
To: Personal Leave
From District: Dodge City
Date Announced: 02-10-2020
Date of Move: 02-01-2020

Don Hasty (FE)

From: Dodge City – Hays (1/3) District Superintendent
To: Dodge City – Hays District Superintendent
From District: Dodge City
To District: Dodge City
Date Announced: 02-03-2020
Date of Move: 07-01-2020

Juan Garcia (PL)

From: Liberal: Rosa de Saron
To: Retirement
From District: Dodge City
Date Announced: 12-26-2019
Date of Move: 01-01-2020

Travis King (FL)

From: Leoti
To: No Appointment
From District: Dodge City
Date Announced: 11-22-2019
Date of Move: 11-30-2019

Priscilla Kaimathiri (DA)

From: No appointment
To: Offerle (1/4 time)
To District: Dodge City
Date Announced: 08-07-2019
Date of Move: 08-01-2019