Appointment Changes

Five Rivers

Appointments are entered in the order they are announced. 

View the complete list of 2020-2021 appointments.

Ministerial status codes

 DM Diaconal Minister  DR Retired Diaconal Minister  AM Associate Member  RA Retired Associate Member
 PD Provisional Deacon  FD Deacon in Full Connection  RD Retired Deacon
in Full Connection
 PE Provisional Elder
 RP Retired Provisional Member  FE Elder in Full Connection  RE Retired Full Elder  FL

Full-time Local Pastor

 PL Part-time Local Pastor  RL Retired Local Pastor  AF Affiliate Member  DC Deaconess
 LM Certified Lay
Minister
 HL Honorable
Location
 OA Associate member
of another annual conference
 OD Deacon member of another annual conference
 OE Elder member of another annual conference  OP Provisional member of another annual conference  OF Full member of
other denomination - approved
 OR Retired member of other annual conference
 DA District superintendent assignment            

   


Ralph Peters (OF)

From: Elsmore-Mildred (Less Than 1/4 Time)
To: Elsmore (Less Than 1/4 Time)
From District: Five Rivers
To District: Five Rivers
Date Announced: 06-17-2020
Date of Move: 07-01-2020

Joni Raymond (PL)

From: Vinland (1/2 Time)
To: Retirement
From District: Five Rivers
Date Announced: 05-19-2020
Date of Move: 07-01-2020

Lauri R. Bowman Beach (FL)

From: Lyndon
To: Lyndon-Vassar
From District: Five Rivers
To District: Five Rivers
Date Announced: 04-30-2020
Date of Move: 07-01-2020

Julie Freeman (PL)

From: Vassar-Pomona (1/2 Time)
To: Vinland (1/2 Time)
From District: Five Rivers
To District: Five Rivers
Date Announced: 04-29-2020
Date of Move: 07-01-2020

Mary Susan Cole (DA)

From: Stark (1/4 Time)
To: Stark-Redfield (1/4 Time)
From District: Parsons
To District: Five Rivers
Date Announced: 03-30-2020
Date of Move: 07-01-2020

Carl Ellis (RE)

From: Hiattville (1/2 Time)
To: Hiattville-Uniontown (1/2 Time)
From District: Five Rivers
To District: Five Rivers
Date Announced: 03-23-2020
Date of Move: 07-01-2020

Tracy Smith (LM)

From: Mildred (1/4 Time)
To: Moran-Bronson-Mildred (1/2 Time)
From District: Five Rivers
To District: Five Rivers
Date Announced: 03-23-2020
Date of Move: 07-01-2020

Connie McKee (RA)

From: Uniontown-Redfield
To: No Appointment
From District: Five Rivers
Date Announced: 03-12-2020
Date of Move: 07-01-2020

David Shrum (PLR)

From: Retirement
To: Garnett (1/2 Time)
To District: Five Rivers
Date Announced: 03-03-2020
Date of Move: 07-01-2020

Jim Stigall (RE)

From: Moran-Bronson (1/2 Time)
To: No Appointment
From District: Five Rivers
Date Announced: 03-03-2020
Date of Move: 07-01-2020

William (Bill) Driver (PL)

From: Garnett (1/2 Time)
To: Retirement
From District: Five Rivers
Date Announced: 02-26-2020
Date of Move: 07-01-2020

Kay Scarbrough (FE)

From: Topeka District Superintendent
To: Lawrence: First Senior Pastor
From District: Topeka
To District: Five Rivers
Date Announced: 02-24-2020
Date of Move: 07-01-2020

David Watson (FE)

From: Five Rivers/Parsons District Superintendent
To: Retirement (RE)
From District: Five Rivers
Date Announced: 01-29-2020
Date of Move: 07-01-2020

Thomas Brady (FE)

From: Lawrence First
To: Five Rivers/Parsons District Superintendent
From District: Five Rivers
To District: Five Rivers
Date Announced: 01-29-2020
Date of Move: 07-01-2020

William G. "Bill" Driver (PL)

From: Garnett-Greeley (1/2 time)
To: Garnett (1/2 time)
From District: Five Rivers
To District: Five Rivers
Date Announced: 11-21-2019
Date of Move: 01-01-2020