Appointment Changes

Great West

Appointments are entered in the order they are announced. 

View the complete list of 2020-2021 appointments.

Ministerial status codes

 DM Diaconal Minister  DR Retired Diaconal Minister  AM Associate Member  RA Retired Associate Member
 PD Provisional Deacon  FD Deacon in Full Connection  RD Retired Deacon
in Full Connection
 PE Provisional Elder
 RP Retired Provisional Member  FE Elder in Full Connection  RE Retired Full Elder  FL

Full-time Local Pastor

 PL Part-time Local Pastor  RL Retired Local Pastor  AF Affiliate Member  DC Deaconess
 LM Certified Lay
Minister
 HL Honorable
Location
 OA Associate member
of another annual conference
 OD Deacon member of another annual conference
 OE Elder member of another annual conference  OP Provisional member of another annual conference  OF Full member of
other denomination - approved
 OR Retired member of other annual conference
 DA District superintendent assignment            

   


Lami Oladimeji (FL)

From: No Appointment
To: Crawford-Whitney-Harrison
To District: Great West
Date Announced: 07-06-2020
Date of Move: 07-01-2020

Sarah Jenkins (DA)

From: Chappel-Lodgepole
To: No Appointment
From District: Great West
Date Announced: 05-04-2020
Date of Move: 07-01-2020

Debra Copple (FL)

From: Olive Crest (1/2 Time)
To: Imperial (Full Time)
From District: Missouri River
To District: Great West
Date Announced: 04-21-2020
Date of Move: 07-01-2020

Jesse (Kent) Griffen (OF)

From: Imperial
To: No Appointment
From District: Great West
Date Announced: 04-21-2020
Date of Move: 04-30-2020

Ceciliah Igweta (OE)

From: No Appointment
To: Chappell-Lodgepole-Ovid, CO (3/4 Time)
To District: Great West
Date Announced: 04-20-2020
Date of Move: 07-01-2020

Jacob Keega (OE)

From: No Appointment
To: Big Springs, NE-Julesburg, CO
To District: Great West
Date Announced: 04-20-2020
Date of Move: 07-01-2020

Babatunde Oladimeji (OF)

From: Curtis-Garden Prairie
To: Chadron
From District: Great West
To District: Great West
Date Announced: 04-06-2020
Date of Move: 07-01-2020

Bonnie McCord (FE)

From: Chadron
To: Guide Rock-Red Cloud
From District: Great West
To District: Prairie Rivers
Date Announced: 04-06-2020
Date of Move: 07-01-2020

Tim McCrary (FL)

From: Crawford-Whitney-Harrison
To: Curtis-Garden Prairie
From District: Great West
To District: Great West
Date Announced: 04-06-2020
Date of Move: 07-01-2020

Seung Ho Park (OF)

From: Pleasanton-Haven's Chapel
To: Oshkosh-Lewellen
From District: Gateway
To District: Great West
Date Announced: 03-31-2020
Date of Move: 07-01-2020

Insung Kim (OE)

From: Mullen-Tryon (3/4 Time)
To: Marysville-Oketo (Full Time)
From District: Great West
To District: Flint Hills
Date Announced: 03-23-2020
Date of Move: 07-01-2020

Bequi Flores (FL, PE as of 7/1/2020)

From: Woodland
To: Wallace-Maywood
From District: Wichita West
To District: Great West
Date Announced: 03-09-2020
Date of Move: 07-01-2020

Janie Freeman (FLR)

From: Oshkosh-Lewellen
To: No Appointment
From District: Great West
Date Announced: 03-09-2020
Date of Move: 07-01-2020

Joey Flores (PL)

From: Dawson (1/2 Time)
To: Elsie-Madrid (FL)
From District: Wichita West
To District: Great West
Date Announced: 03-09-2020
Date of Move: 07-01-2020

Sarah Jenkins (DA)

From: No Assignment
To: Chappell/Lodgepole
To District: Great West
Date Announced: 02-27-2020
Date of Move: 03-01-2020

Charles Nyamakope (OE)

From: Wallace/Maywood
To: Garden City First
From District: Great West
To District: Dodge City
Date Announced: 02-19-2020
Date of Move: 07-01-2020

Tamlyn Aubushon (FD)

From: Elsie/Madrid
To: Retirement
From District: Great West
Date Announced: 02-13-2020
Date of Move: 07-01-2020

David Abbott (FL)

From: Chappell/Lodgepole (FL)
To: No Appointment
From District: Great West
Date Announced: 02-03-2020
Date of Move: 01-27-2020