Appointment Changes

Hays

Appointments are entered in the order they are announced. 

View the complete list of 2018-2019 appointments.

Ministerial status codes

 DM Diaconal Minister  DR Retired Diaconal Minister  AM Associate Member  RA Retired Associate Member
 PD Provisional Deacon  FD Deacon in Full Connection  RD Retired Deacon
in Full Connection
 PE Provisional Elder
 RP Retired Provisional Member  FE Elder in Full Connection  RE Retired Full Elder  FL

Full-time Local Pastor

 PL Part-time Local Pastor  RL Retired Local Pastor  AF Affiliate Member  DC Deaconess
 LM Certified Lay
Minister
 HL Honorable
Location
 OA Associate member
of another annual conference
 OD Deacon member of another annual conference
 OE Elder member of another annual conference  OP Provisional member of another annual conference  OF Full member of
other denomination - approved
 OR Retired member of other annual conference
 DA District superintendent assignment            

   


Eve Mugambi (OE)

From: No appointment
To: Norton - Alamena
To District: Hays
Date Announced: 05-20-2019
Date of Move: 07-01-2019

Larry Brock (FL)

From: Bogue - Hill City - Morland
To: Hutchinson Faith - Nickerson
From District: Hays
To District: Hutchinson
Date Announced: 05-06-2019
Date of Move: 07-01-2019

Nick Talbott (FL)

From: Stockton - Woodston
To: University UMC
From District: Hays
To District: Salina
Date Announced: 05-06-2019
Date of Move: 07-01-2019

Charles L. Danforth (FE)

From: Norton - Almena
To: Scott City
From District: Hays
To District: Dodge City
Date Announced: 04-30-2019
Date of Move: 07-01-2019

Darlene Sheffer (PE)

From: Oakley - Winona
To: Zion - Bellevue
From District: Hays
To District: Topeka
Date Announced: 04-30-2019
Date of Move: 07-01-2019

Scott Tempero (FL)

From: Concordia Trinity - Huscher
To: Ellis - Palco
From District: Salina
To District: Hays
Date Announced: 04-09-2019
Date of Move: 07-01-2019

Michael Ketchens (OE)

From: No appointment (Wesleyan Church)
To: Russell Trinity
To District: Hays
Date Announced: 04-08-2019
Date of Move: 07-01-2019

Tricia North (FL)

From: Ellis-Palco
To: Larned-Garfield
From District: Hays
To District: Dodge City
Date Announced: 04-02-2019
Date of Move: 07-01-2019

Kayla Mangrich (PE)

From: Plainville
To: Kearney First - Associate
From District: Hays
To District: Gateway
Date Announced: 03-12-2019
Date of Move: 07-01-2019

Ezekiel Koech (FE)

From: Russell Trinity (FE)
To: Lenexa UMC
From District: Hays
To District: Kansas City
Date Announced: 02-18-2019
Date of Move: 07-01-2019

John Lewis (PE)

From: Scott City
To: St. Francis
From District: Dodge City
To District: Hays
Date Announced: 02-12-2019
Date of Move: 07-01-2019

Warren Cico (FE)

From: St. Francis, KS
To: Retirement
From District: Hays
Date Announced: 02-04-2019
Date of Move: 07-01-2019

Brad Griffith (CLM)

From: No Assignment
To: Grainfield, 1/4 time
To District: Hays
Date Announced: 07-17-2018
Date of Move: 08-01-2018