Appointment Changes

Hutchinson

Appointments are entered in the order they are announced. 

View the complete list of 2019-2020 appointments.

Ministerial status codes

 DM Diaconal Minister  DR Retired Diaconal Minister  AM Associate Member  RA Retired Associate Member
 PD Provisional Deacon  FD Deacon in Full Connection  RD Retired Deacon
in Full Connection
 PE Provisional Elder
 RP Retired Provisional Member  FE Elder in Full Connection  RE Retired Full Elder  FL

Full-time Local Pastor

 PL Part-time Local Pastor  RL Retired Local Pastor  AF Affiliate Member  DC Deaconess
 LM Certified Lay
Minister
 HL Honorable
Location
 OA Associate member
of another annual conference
 OD Deacon member of another annual conference
 OE Elder member of another annual conference  OP Provisional member of another annual conference  OF Full member of
other denomination - approved
 OR Retired member of other annual conference
 DA District superintendent assignment            

   


Kevin Seuser (DA)

From: No assignment
To: Florence
To District: Hutchinson
Date Announced: 06-27-2019
Date of Move: 07-01-2019

Janet Sutter (SY)

From: No assignment
To: Haven (1/4 time)
To District: Hutchinson
Date Announced: 05-28-2019
Date of Move: 07-01-2019

Sue Talbot (RA/LFT)

From: Burdick (1/4 time)
To: Burdick, Hutchinson - White City (3/4 time), Flint Hills
From District: Hutchinson
To District: Flint Hills
Date Announced: 05-28-2019
Date of Move: 07-01-2019

Amy Slater (FE)

From: Family Leave
To: South Gate
From District: Hutchinson
To District: Blue River
Date Announced: 05-06-2019
Date of Move: 07-01-2019

Larry Brock (FL)

From: Bogue - Hill City - Morland
To: Hutchinson Faith - Nickerson
From District: Hays
To District: Hutchinson
Date Announced: 05-06-2019
Date of Move: 07-01-2019

Jeff Mildren (FL)

From: Extension Ministry - CPE OU Medical Center/OU Children's Hospital, Oklahoma City
To: No Appointment
From District: Hutchinson
Date Announced: 04-25-2019
Date of Move: 06-06-2019

Alan Gager (FE)

From: Hutchinson Faith - Nickerson
To: Burrton - Pleasant Grove
From District: Hutchinson
To District: Hutchinson
Date Announced: 04-16-2019
Date of Move: 07-01-2019

Dyton Owen (FE)

From: Junction City First
To: Halstead
From District: Flint Hills
To District: Hutchinson
Date Announced: 04-01-2019
Date of Move: 07-01-2019

Kim Andrews (FL)

From: Pleasant Grove-Burrton
To: Stafford-St. John-Antrim
From District: Hutchinson
To District: Hutchinson
Date Announced: 04-01-2019
Date of Move: 07-01-2019

Sang Hak Lee (FE)

From: Halstead
To: Belleville
From District: Hutchinson
To District: Salina
Date Announced: 03-25-2019
Date of Move: 07-01-2019

Nate Gift (FL)

From: Stafford-St. John-Antrim
To: Peabody
From District: Hutchinson
To District: Hutchinson
Date Announced: 03-18-2019
Date of Move: 07-01-2019

Angela DeFisher (FE)

From: Peabody UMC
To: Milford UMC
From District: Hutchinson
To District: Blue River
Date Announced: 03-12-2019
Date of Move: 07-01-2019

Mic McGuire (FE)

From: Overland Park: Heritage
To: Hutchinson First
From District: Kansas City
To District: Hutchinson
Date Announced: 02-26-2019
Date of Move: 07-01-2019

Karen Rice Ratzlaff (FE)

From: McPherson First
To: Transitional Leave
From District: Hutchinson
Date Announced: 02-11-2019
Date of Move: 07-01-2019

Jeffrey Slater (FE)

From: Hutchinson First
To: Lincoln Trinity
From District: Hutchinson
To District: Blue River
Date Announced: 02-08-2019
Date of Move: 07-01-2019

Bryce Hansen (FE)

From: Conway Springs
To: Hesston
From District: Wichita West
To District: Hutchinson
Date Announced: 02-04-2019
Date of Move: 07-01-2019

Keith Schadel (FE)

From: Hesston
To: Retirement
From District: Hutchinson
Date Announced: 02-04-2019
Date of Move: 07-01-2019

Emily E Spearman Cannon (FE)

From: First UMC, Auburn
To: First UMC, McPherson
From District: Missouri River
To District: Hutchinson
Date Announced: 01-28-2019
Date of Move: 07-01-2019