Appointment Changes

Kansas City

Appointments are entered in the order they are announced. 

View the complete list of 2020-2021 appointments.

Ministerial status codes

 DM Diaconal Minister  DR Retired Diaconal Minister  AM Associate Member  RA Retired Associate Member
 PD Provisional Deacon  FD Deacon in Full Connection  RD Retired Deacon
in Full Connection
 PE Provisional Elder
 RP Retired Provisional Member  FE Elder in Full Connection  RE Retired Full Elder  FL

Full-time Local Pastor

 PL Part-time Local Pastor  RL Retired Local Pastor  AF Affiliate Member  DC Deaconess
 LM Certified Lay
Minister
 HL Honorable
Location
 OA Associate member
of another annual conference
 OD Deacon member of another annual conference
 OE Elder member of another annual conference  OP Provisional member of another annual conference  OF Full member of
other denomination - approved
 OR Retired member of other annual conference
 DA District superintendent assignment            

   


Cameron Miller (PL)

From: No Appointment
To: Aldersgate (1/2 Time)
To District: Kansas City
Date Announced: 07-06-2020
Date of Move: 07-01-2020

Jeffrey Smith (PD as of 7/1/2020)

From: No Appointment
To: Transitional Leave
To District: Kansas City
Date Announced: 07-06-2020
Date of Move: 07-01-2020

Nick Kaufmann Mamisashvili (PD)

From: No Appointment
To: Church of the Resurrection, Leawood
To District: Kansas City
Date Announced: 07-06-2020
Date of Move: 07-01-2020

Changhyun Kim (PL)

From: Overland Park: Central Korean UMC
To: Leavenworth Trinity UMC (1/2 Time)
From District: Kansas City
To District: Kansas City
Date Announced: 05-26-2020
Date of Move: 07-01-2020

Joseph Ogole (DA)

From: No Appointment
To: Ushindi Mission Church (3/4 Time)
To District: Kansas City
Date Announced: 05-22-2020
Date of Move: 07-01-2020

Justin Schoolcraft (FL)

From: No Appointment
To: Church of the Resurrection
To District: Kansas City
Date Announced: 05-22-2020
Date of Move: 07-01-2020

Matthew Wilke (FL)

From: No Appointment
To: Tonganoxie
To District: Kansas City
Date Announced: 05-22-2020
Date of Move: 07-01-2020

Elizabeth Carter Ellis (OE)

From: Western N. Carolina Conference
To: Church of the Resurrection/Dir. of KC District Mission Outpost
To District: Kansas City
Date Announced: 05-04-2020
Date of Move: 07-01-2020

Ronald King (RE)

From: No Appointment
To: Mason Memorial (1/2 Time)
To District: Kansas City
Date Announced: 04-28-2020
Date of Move: 07-01-2020

Cynthia Smart (FE)

From: Mason Memorial
To: Minneapolis
From District: Kansas City
To District: Salina
Date Announced: 04-20-2020
Date of Move: 07-01-2020

Bailey Amtower (PE)

From: Crossroads (1/2 Time)
To: Crossroads/Easton (Full Time)
From District: Kansas City
To District: Kansas City
Date Announced: 04-16-2020
Date of Move: 07-01-2020

Bruce Draper (FL)

From: Bristol Hill/Metropolitan Avenue
To: Bristol Hill/Roeland Park
From District: Kansas City
To District: Kansas City
Date Announced: 04-07-2020
Date of Move: 07-01-2020

Shane Britt (FL)

From: Shawnee
To: Bellevue St. James
From District: Kansas City
To District: Missouri River
Date Announced: 03-25-2020
Date of Move: 07-01-2020

Changsu Kim (FE)

From: Tonganoxie
To: Shawnee
From District: Kansas City
To District: Kansas City
Date Announced: 03-23-2020
Date of Move: 07-01-2020

Nancy Pauls (FE)

From: Roeland Park (1/4 Time)
To: Old Mission (1/2 Time)
From District: Kansas City
To District: Kansas City
Date Announced: 03-23-2020
Date of Move: 07-01-2020

Michael Park (OE)

From: Olathe: Grace Associate
To: Chanute: First
From District: Kansas City
To District: Parsons
Date Announced: 03-09-2020
Date of Move: 07-01-2020

Don Almond (PL)

From: Leavenworth Trinity UMC (1/2 Time)
To: Retirement
From District: Kansas City
Date Announced: 02-26-2020
Date of Move: 07-01-2020

Lauren Baker Thomas (FL)

From: Ext Min - University of Virginia Hospital
To: United Methodist Church of the Resurrection
To District: Kansas City
Date Announced: 08-26-2019
Date of Move: 09-16-2019