Appointment Changes

Parsons

Appointments are entered in the order they are announced. 

View the complete list of 2020-2021 appointments.

Ministerial status codes

 DM Diaconal Minister  DR Retired Diaconal Minister  AM Associate Member  RA Retired Associate Member
 PD Provisional Deacon  FD Deacon in Full Connection  RD Retired Deacon
in Full Connection
 PE Provisional Elder
 RP Retired Provisional Member  FE Elder in Full Connection  RE Retired Full Elder  FL

Full-time Local Pastor

 PL Part-time Local Pastor  RL Retired Local Pastor  AF Affiliate Member  DC Deaconess
 LM Certified Lay
Minister
 HL Honorable
Location
 OA Associate member
of another annual conference
 OD Deacon member of another annual conference
 OE Elder member of another annual conference  OP Provisional member of another annual conference  OF Full member of
other denomination - approved
 OR Retired member of other annual conference
 DA District superintendent assignment            

   


Eldo Lane Roberts (DA)

From: Bartlett/Chetopa (1/4 Time)
To: Chetopa (1/4 Time)
From District: Parsons
To District: Parsons
Date Announced: 07-06-2020
Date of Move: 07-31-2020

Nancy Brown (DA)

From: No Appointment
To: Howard (1/2 Time)
To District: Parsons
Date Announced: 06-08-2020
Date of Move: 07-01-2020

Katie Jordan (PL)

From: Howard (1/2 Time)
To: No Appointment
From District: Parsons
Date Announced: 06-02-2020
Date of Move: 07-01-2020

Ron Johnson (DA)

From: No Appointment
To: McCune-West Mineral (1/4 Time)
To District: Parsons
Date Announced: 05-29-2020
Date of Move: 07-01-2020

Don Flanner (RE)

From: McCune-West Mineral (1/4 Time)
To: No Appointment
From District: Parsons
Date Announced: 05-19-2020
Date of Move: 07-01-2020

Dyton Owen (FE)

From: Halstead
To: Independence: First
From District: Hutchinson
To District: Parsons
Date Announced: 04-27-2020
Date of Move: 07-01-2020

Earl Haggard (FE)

From: Independence First
To: Cawker City-Glen Elder
From District: Parsons
To District: Salina
Date Announced: 04-22-2020
Date of Move: 07-01-2020

Marcee Binder (PE as of 7/1/2020)

From: Director and Pastor of Wesley House and Associate Pastor, Pittsburg First UMC (FL)
To: Coordinator of MRD Mission Outreach and Social Justice Ministries (Ext Ministry) (PE)
From District: Parsons
To District: Missouri River
Date Announced: 04-17-2020
Date of Move: 07-01-2020

Shella Choi (FL)

From: Elkhart-Richfield
To: Erie-Galesburg-St. Paul
From District: Dodge City
To District: Parsons
Date Announced: 04-03-2020
Date of Move: 07-01-2020

Mark Demas (FL)

From: Erie Federated-Galesburg-St. Paul
To: Coffeyville: First-Edna
From District: Parsons
To District: Parsons
Date Announced: 03-30-2020
Date of Move: 07-01-2020

Mary Susan Cole (DA)

From: Stark (1/4 Time)
To: Stark-Redfield (1/4 Time)
From District: Parsons
To District: Five Rivers
Date Announced: 03-30-2020
Date of Move: 07-01-2020

Nicole Schwartz-Eck

From: Coffeyville First-Edna
To: Pratt
From District: Parsons
To District: Wichita West
Date Announced: 03-23-2020
Date of Move: 07-01-2020

George Kibler (DA)

From: Angola-Valeda
To: No Appointment
From District: Parsons
Date Announced: 03-16-2020
Date of Move: 07-01-2020

Michael Park (OE)

From: Olathe: Grace Associate
To: Chanute: First
From District: Kansas City
To District: Parsons
Date Announced: 03-09-2020
Date of Move: 07-01-2020

April Wegehaupt (FE)

From: Chanute First
To: Friend-Dorchester
From District: Parsons
To District: Blue River
Date Announced: 02-27-2020
Date of Move: 07-01-2020

Bob Banks (PL)

From: Buffalo-High Prairie-Altoona (1/2 Time)
To: Retirement
From District: Parsons
Date Announced: 02-07-2020
Date of Move: 07-01-2020

Bob Banks (PLR)

From: Retirement
To: Buffalo-High Prairie-Altoona (1/2 Time)
To District: Parsons
Date Announced: 02-07-2020
Date of Move: 07-01-2020