Appointment Changes

Prairie Rivers

Appointments are entered in the order they are announced. 

View the complete list of 2018-2019 appointments.

Ministerial status codes

 DM Diaconal Minister  DR Retired Diaconal Minister  AM Associate Member  RA Retired Associate Member
 PD Provisional Deacon  FD Deacon in Full Connection  RD Retired Deacon
in Full Connection
 PE Provisional Elder
 RP Retired Provisional Member  FE Elder in Full Connection  RE Retired Full Elder  FL

Full-time Local Pastor

 PL Part-time Local Pastor  RL Retired Local Pastor  AF Affiliate Member  DC Deaconess
 LM Certified Lay
Minister
 HL Honorable
Location
 OA Associate member
of another annual conference
 OD Deacon member of another annual conference
 OE Elder member of another annual conference  OP Provisional member of another annual conference  OF Full member of
other denomination - approved
 OR Retired member of other annual conference
 DA District superintendent assignment            

   


Lauri Beach (FL)

From: Central City Fairview - Archer Zion
To: Lyndon
From District: Prairie Rivers
To District: Five Rivers
Date Announced: 03-18-2019
Date of Move: 07-01-2019

Tony Dawson (OE)

From: Desert Southwest Conference
To: York United Methodist Church
To District: Prairie Rivers
Date Announced: 03-11-2019
Date of Move: 07-01-2019

David Clark (FL)

From: Grand Island: Trinity (Associate)
To: Girard-Farlington
From District: Prairie Rivers
To District: Parsons
Date Announced: 03-04-2019
Date of Move: 07-01-2019

Art Phillips (FE)

From: York
To: Retirement
From District: Prairie Rivers
Date Announced: 02-06-2019
Date of Move: 07-01-2019

Ralph Gaines (FL)

From: McCool Junction
To: Retirement
From District: Prairie Rivers
Date Announced: 02-06-2019
Date of Move: 07-01-2019

Tamara Holtz (FE)

From: Beaver Crossing-Utica-Ebeneezer
To: Retirement
From District: Prairie Rivers
Date Announced: 02-06-2019
Date of Move: 07-01-2019