Appointment Changes

Wichita West

Appointments are entered in the order they are announced. 

View the complete list of 2018-2019 appointments.

Ministerial status codes

 DM Diaconal Minister  DR Retired Diaconal Minister  AM Associate Member  RA Retired Associate Member
 PD Provisional Deacon  FD Deacon in Full Connection  RD Retired Deacon
in Full Connection
 PE Provisional Elder
 RP Retired Provisional Member  FE Elder in Full Connection  RE Retired Full Elder  FL

Full-time Local Pastor

 PL Part-time Local Pastor  RL Retired Local Pastor  AF Affiliate Member  DC Deaconess
 LM Certified Lay
Minister
 HL Honorable
Location
 OA Associate member
of another annual conference
 OD Deacon member of another annual conference
 OE Elder member of another annual conference  OP Provisional member of another annual conference  OF Full member of
other denomination - approved
 OR Retired member of other annual conference
 DA District superintendent assignment            

   


Brenda Kostner Johnson (FE)

From: Anthony
To: Anthony - Harper
From District: Wichita West
To District: Wichita West
Date Announced: 05-13-2019
Date of Move: 07-01-2019

Dan Ferguson (RE)

From: No appointment
To: Mt Hope (1/2 time)
To District: Wichita West
Date Announced: 05-13-2019
Date of Move: 07-01-2019

Joe Mohr (PL)

From: No appointment
To: St Paul's - Wichita (1/2 time)
To District: Wichita West
Date Announced: 05-13-2019
Date of Move: 07-01-2019

Kane McEntire (DA)

From: No appointment
To: Maize (1/2 time)
To District: Wichita West
Date Announced: 05-13-2019
Date of Move: 07-01-2019

Jacob Maforo (PE effective June 1, 2019)

From: Caldwell - Corbin
To: Belle Plaine - Conway Springs
From District: Wichita West
To District: Wichita East
Date Announced: 04-29-2019
Date of Move: 07-01-2019

Aaron Duell (FE)

From: Voluntary Leave
To: Cheney
To District: Wichita West
Date Announced: 04-22-2019
Date of Move: 07-01-2019

Elizabeth Winger Young (PL)

From: Harper - Argonia
To: Satanta (3/4 time)
From District: Wichita West
To District: Dodge City
Date Announced: 04-22-2019
Date of Move: 07-01-2019

John Wesley Young (PL)

From: Harper - Argonia
To: Satanta (1/4 time)
From District: Wichita West
To District: Dodge City
Date Announced: 04-22-2019
Date of Move: 07-01-2019

Tim Jepsen (LP)

From: No Appointment
To: Retirement
From District: Wichita West
Date Announced: 04-03-2019
Date of Move: 03-01-2019

Douglas Tofteland (OF)

From: Mt. Hope/Haven
To: Retirement/No Appointment
From District: Wichita West
Date Announced: 03-12-2019
Date of Move: 07-01-2019

Kim Martin (OE-LFT)

From: Maize
To: retirement/no appointment
From District: Wichita West
Date Announced: 03-12-2019
Date of Move: 07-01-2019

Aaron Madondo (FE)

From: Medical Leave
To: Retirement
From District: Wichita West
Date Announced: 02-13-2019
Date of Move: 01-01-2019

Bryce Hansen (FE)

From: Conway Springs
To: Hesston
From District: Wichita West
To District: Hutchinson
Date Announced: 02-04-2019
Date of Move: 07-01-2019

Sergio Tristan (FE)

From: El Mesias - Wichita
To: Extension Ministry - GBBM missionary to Argentina
From District: Wichita West
Date Announced: 12-10-2018
Date of Move: 11-01-2018