Board of Ordained Ministry Members and District Committee Leaders

Quick links:

Executive Committee Members

Chair
Andrew Conard
Vice Chair for Call
Rev. Amanda Baker
Vice Chair for Competency
Rev. Margaret Johnson
Vice Chair for Covenant
Rev. Alice Purvis
Chair of the Order of Elders
Cheryl Jefferson Bell
Chair of the Order of Deacons
Jerry Brabec
Chair of the Fellowship of Local Pastors and Associate Members
Pastor Berniece Ludlum
Cabinet Representative
Charles Murithi
Secretary
Sandy Simmons
At-large Lay Member
Peter Hedstrom

Ex Officio and Staff

Registrar
Karen Jeffcoat
Clergy Recruitment and Development Coordinator
Ashlee Alley
Clergy Excellence Director
Dee Williamston
Administrative Assistant
Heather Clinger

DCOOM Leadership/BOOM Members

(by district)

District/DCOOM Chairperson

Registrar

District Superintendent

BOOM Members from District

Blue River
Rev. Paixao Baptista
402-947-1257
Rev. April Wegehaupt
620-212-6784
Rev. Nancy Tomlinson
402-464-5994
Rev. Paixao Baptista
Pastor Jim Bendorf
Barbara Jo Burns
Rev. Kirstie Engel
Dodge City
Pastor Terry Mayhew
620-482-2789
TBD Rev. Zach Anderson
620-227-2077

Rev. Jerre Nolte
 

Elkhorn Valley
Renee Saunders
402-375-8739
Bridget Gately
402-371-2785
Rev. Chad Anglemyer (for DCOOM)
402-371-1313
(Charles Murithi and Nancy Tomlinson additional DSs for district)

Crystal Ketelson
Rev. Abby Caseman

Five Rivers
Rev. Amy Seifert
435-668-0028
Pastor Kathy Symes
785-883-2737 (church)
913-669-6070 (cell)
Rev. Micki McCorkle
785-841-4804

Rev. Kevin Hopkins
Pastor Kathy Symes
Rev. Amanda Baker
Rev. Andrea Beyer
Rev. Christopher Eshelman

Flint Hills
Rev. Brenda Davids
316-610-2980
Rev. Jan Todd
913-553-0267
Rev. Jenny Collins
785-414-4241
Rev. Diana Chapel
Pastor Berniece Ludlum
Rev. Mitch Todd
Gateway
Rev. Matt E. Fowler
402-650-9480
Rev. Jeff Hale
308-258-0683
Rev. Cindy Karges
308-234-3098

Rev. Matt E. Fowler
Kurt McBride
Rev. Phil Sloat

Great West
Rev. Curt Magelky
402-730-8927
Rev. Craig Collins
308-635-2069
Rev. Cindy Karges
308-284-8922
Tina Kitt
Hays
Rev. Craig Hauschild
785-625-3408
Rev. Michael Eurit
785-483-2629
Rev. Zach Anderson
620-227-2077
Rev. Younghwan Won
Mary Meckenstock
Hutchinson
Rev. Michael Tomson-DeGreeff
785-383-3763
Sandy Hunter
620-480-0760
Rev. Karen Rice Ratzlaff
620-699-0011
Rev. Emily Cannon
Rev. Michael Tomson-Degreef
Kansas City
Rev. Nanette Roberts
913-859-0111
Rev. Kim Dominic
913-788-5503
Rev. Tom Brady
785-414-4240
Rev. Cheryl Jefferson Bell
Rev. Wendy Chrostek
Rev. Changsu Kim
Rev. Ezekiel Koech
Sandy Simmons
Missouri River
Bethann Black
402-572-1430
Rev. Chad Boling
402-326-4873
Rev. Chad Anglemyer
402-830-3039

Rev. Jerry Brabec
Rev. Bruce Emmert
Rev. Craig Finnestad
Christy Kipp
Rev. Chuck Rager

Parsons
Rev. Don Hasty
620-331-3840
Rev. Alice Purvis
785-220-4143
Rev. Micki McCorkle
620-421-9149

Rev. Alice Purvis
Nancy Richwine
Rev. Jin Cho

Prairie Rivers
Natalie Faust
620-640-9364
Rev. Michelle Reed
316-570-1803
Charles Murithi
308-384-0603
Natalie Faust
Peter Hedstrum
Salina
Rev. Richard Fitzgerald
785-248-3864
Pastor Rebecca Stredney
785-280-1694
Rev. Karen Rice Ratzlaff
620-699-0011
Janet Elliott
Rev. Kibum Kim
Topeka
Randall Hodgkinson
785-213-7474
Rev. Jeff Potter
785-580-5468
Rev. Jenny Collins
785-272-4111

Andrew Conard
Javier Rios
Lester Montgomery

Wichita East and West
Rev. Kim Dickerson-Oard
316-682-6518
Liz Lippoldt Rev. Mitch Reese
316-684-0600
Ashley Barlow-Thompson (WE)
Kalaba Chali (WW)
Hyun Jung Choi (WE)
Kevass Harding (WE)
Margaret Johnson (WW)

Board of Ordained Ministry Members by Class

Class

Name

District

DS Rep 2022 Dee Williamston Salina
Class of 2024 Barbara Burns Blue River
Ashley Barlow Thompson Wichita East
Wendy Chrostek Kansas City
Christie Kipp Missouri River
Craig Finnested Missouri River
Kirstie Engel Blue River
Kevass Harding Wichita East
Margaret Johnson Wichita West
Hyun Jung Choi Wichita East
Kurt McBride Gateway
Peter Hedstrom Prairie Rivers
Sandy Simmons Kansas City
Mitch Todd Flint Hills
Michael Tomson-DeGreeff Hutchinson
Tina Kitt Great West
Mary Meckenstock Hays
Andrew Conard Topeka
Chuck Rager Great west
Younghwan Won Hays
Class of 2028 Matt E. Fowler Gateway
Lester Montgomery Topeka
Kalaba Chali Wichita East
Natalie Faust Prairie Rivers
Changsu Kim Kansas City
Ezekiel Koech Kansas City
Jerry Nolte Dodge City
Nancy Richwine Parsons
Alice Purvis Parsons
Abby Caseman Elkhorn Valley
Cheryl Jefferson Bell Kansas City
Crystal Ketelsen Elkhorn Valley
Kathy Symes Five Rivers
Amanda Baker Five Rivers
Jerry Brabec Missouri River
TBA TBA
Class of 2032 Entire class of 2032 is "ad interim" because of postponement of  General Conference.
Andrea Beyer Five Rivers
Emily Cannon Hutchinson
Paixao Baptista Blue River
Jin Cho Topeka
Janet Elliott Salina
Kevin Hopkins Five Rivers
Bruce Emmert Missouri River
Chris Eshelman Hutchinson
Javier Rios Topeka
Kibum Kim Wichita
Jim Bendorf Gateway
Diana Chapel Flint Hills
Berniece Ludlum Flint Hills
TBA TBA